• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مهارت کنترل هیجانات و راهکارهای تقویت این مهارت

مهارت کنترل هیجانات و راهکارهای تقویت این مهارت

هیجان واژه آشنایی در گفته گوهای روزمره ماست، چرا که همه ما، در هر لحظه، در حال تجربه نوعی احساس هستیم که می تواند هیجانات مختلفی را در وجود مان، ایجاد کند. در واقع هیجان: تغییرات جسمانی و روانی که به طور مستقیم به دنبال ادراک یک واقعیت تحریک کننده در ما ایجاد می شود. هیجان های ما، مانند شادی، غم، خشم، ترس، نگرانی و...  کارکردها و وظایف زیادی دارند، برای مثال به زندگی ما تحرک و روح می بخشند. موجب همبستگی بیشتر ما و دیگران می گردند.  پایه و اساس هنر و آفرینش آثار هنری هستند. می توانند موجب تولید یا اتلاف نیرو و انرژی شوند این توانایی را دارند که به کارهای کمک کننده یا آسیب زننده منجر شوند. تقریباً بسیاری از افراد در شرایط مختلف و  بی آنکه بدانند، که چه اتفاقی در روان و ذهنشان در جریان است،

تحت تآثیر این نیروها رفتار، واکنش  و یا تصمیمات بد، ناگوار و یا گاهاًعجولانه و ...  می گیرند و احتمالاً دچار مشکلات و آسیب های زیادیمی شوند . بنابراین ضروری ، به نظر می رسد که بتوانیم ضمن شناخت این هیجانات برآن ها کنترل داشته باشیم، اگر بتوانیم مدیریت مطلوبی بر هیجان های خود مانند شادی، غم، خشم، ترس، نگرانی و... داشته باشیم، نه تنها قادر خواهیم بود که خود را از پیامد های احتمالی، تصمیمات هیجانی حفظ کنیم بلکه رویاها و خاطره های و ادراک های ما احیا می شود و و می تواند به شکل مطلوب باعث انگیزه و احساس خوشایند در وجود ما شود. و این مدیریت و کنترل هیجانات میسر نمی شود، مگر از طریق کسب مهارت کنترل هیجانات(هوش هیجانی)، این مهارت فرد را توانا می سازد تا هیجان ها را در خود و دیگران تشخیص داده، شیوه تاثیر آن بر رفتار را بداند و واکنش مناسبی به هیجان های گوناگون نشان دهد. امروزه افراد را به میزانی که توانا باشند از هیجان ها به سود خود و روابط شان استفاده کنند، دارای هوش هیجانی می دانند.

راهکارهای برای افزایش مدیریت و کنترل هیجانات: قدم اول در کنترل و مدیریت هیجان ها، شناخت وکسب مهارت خودآگاهی نسبت به هیجانات، است. در نظر داشته باشید که هیچ هیجانی  ماهیتاً بد، نیست حتی هیجان خشم که در صورت کنترل نشدن می تواند آسیب زننده باشد، هم لازم است و کارکردهای اساسی برای ما دارد،  بنابراین همه هیجان های وجودتان را بپذیرید  اما، به آنها اجازه ندهید، هر کاری که دوست دارند انجام دهند، فراموش نکنید هوش هیجانی، به معنای این است که شما هیجان هایتان را مدیریت کنید که هر یک در چه شرایط و به چه میزانی بروز کنند، نه اینکه هیجانات برشما مسلط شوند و جریان زندگی شما را به پیش ببرند. تلاش کنید بر هیجان های مثبت و پسندیده خود مانند شادی، عشق، همدلی و... بیفزاییم. به کودکان کمک کنید تا واژه ها و جمله هایی را که دربرگیرنده هیجان ها و احساس ها می باشند را بیاموزند، احساس های خود را نقاشی کنند،... .ضمن به وجود آوردن محیطی امن و آرامش بخش، درباره احساس های خود به راحتی گفت و گو کنید و صداقت هیجانی را از راه عشق بدون شرط تشویق نمایید، این کار به خودآگاهی هیجانی کمک می کند. برای شناخت بهتر احساس های دیگران از دستور دادن، توهین، داوری، نصیحت و تهدید کردن پرهیز نموده و با گوش دادن به آنها و دقیق شدن به زبان بدن(حالت ها و حرکت های اعضای بدن و صورت)، احساس های آنها را شناسایی کنید. هیجان های خود(به ویژه هیجان های منفی) را بلافاصله ابراز نکنید، برای این کار می توانید جمله کلیدی" یک لحظه درنگ کن و بعد تصمیم بگیر" را با خودتان زمزمه کنید.این روش باعث می شود که  در حالت های هیجانی شدید، واکنش های تند ، مثل مشاجره و  تصمیم گیری آنی، نداشته باشید.همچنین می توانید برای کنترل هیجان های پر انرژی مانند خشم، تنفر و از روش های آرمیدگی هیجانی، تنفس عمیق، پیاده روی، نوشیدن آب سرد، دویدن و... استفاده نمایید. هیجان های منفی ما، از جمع شدن نیازهای هیجانی برآورده نشده ما به وجود می آیند. پس بهتر است درباره هیجان های ظاهرا منفی مانند خشم ،گفت و گو کنید. به جای نامگذاری افراد با صفت های گوناگون(ترسو، دیوانه و...) احساس آنها را نامگذاری کنیم(مثل اینکه خشمگین هستی، به نظر می رسه احساس ترس می کنی،...).  هرگاه تصور کردید که از نظر احساسی و هیجانی نیاز به کمک و تقویت بیشتر دارید، به دوستان با تجربه و مشاور و روانشناس مراجعه نمایید. تلاش کنید، رفتارهای هیجانی نامطلوب و خطرناک(خشم، اندوه، افسردگی و...) را به تعویق انداخته با تدریج ترک کنید. تاثیر افکار بر هیجان ها و احساس ها زیاد است. ضروری است با شناخت افکار و افزایش خودآگاهی، هیجان های خود را بیش از پیش کنترل نمایید.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10425
صفحات بازدید شده
323440
صفحات بازدید شده امروز
565
بازدید کنندگان امروز
129
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7556
بازدید کنندگان هفته گذشته
823
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد