• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مهارت روابط بین فردی و راهکارهای تقویت آن

مهارت روابط بین فردی و راهکارهای تقویت آن

ارتباط از مؤلفه های اصلی زندگی اجتماعی است . دو هدف اساسی در برقراری ازهر ارتباط وجود دارد اول این که دو طرف رابطه، از برقراری ارتباط احساس خوشایند داشته باشند و دوم اینکه، با برقراری رابطه، به یک سری اهداف، فردی و روانی و... دست بیابند، ارتباط زمانی مؤثر است که هر دو طرف به خواسته های خود برسند . شاید روابط بین فردی تنها عاملی است که می توان در آن دو برنده داشت .بنابراین ضروری به نظر می رسد که با تعریف مهارت روابط بین فردی که در بر گیرنده گروهی از مهارت های ارتباطی است، آشنا شویم. مهارت های بین فردی:مهارت روابط بین فردی، سومین مهارت، در مجموعه مهارت های ده گانه، زندگی است. منظور از مهارت بین فردی توانایی  افراد، در برقراری رابطه با دیگران، در جهت برآورده نمودن نیازها،

خواسته ها و حق و حقوق به شکل کارآمد و مؤثر است به طوری که به، نیاز و خواسته و حق و حقوق دیگران لطمه وارد نشود و در عین حال دوطرف از داشتن رابطه سود ببرند و احساس خوشایند داشته باشند، این مهارت، با ارتباط كلامي و غيركلامي، گوش دادن فعال، توانايي ابراز احساسات و بازخورد دادن مرتبط مي باشد. مهارت های بین فردی، شامل  توانایی، مذاكره، امتناع و ردكردن درخواست ديگران و مهارت رفتار جرات مندانه، همدلی، توانایی گوش دادن و درک نیازهای دیگران می باشد. این مهارت، موجب تقویت رابطه گرم و صمیمی فرد با دیگران  به ویژه اعضای خانواده می شود و سلامت روانی و اجتماعی فرد را فراهم کرده و به قطع روابط ناسالم افراد منجر می شود.

راهکارهایی برای تقویت مهارت روابط بین فردی: محیط را آماده برقراری ارتباط نمایید و تلاش کنید در ارتباط، شروع کننده خوبی باشیم ، برای مثال می توانید با یک احوالپرسی گرم، لبخند دوستانه و یا فشردن دست طرف مقابل و ... ارتباط برقرار کنید، در برقراری ارتباط به سن، شرایط، موقعیت اجتماعی و شخصیت افراد توجه کنید و متناسب با آن رفتار نمایید. هنگام گفت و گو، سخنان طرف مقابل، را قطع نکنید. برای تقویت ارتباط از پراکنده گویی، پر گویی و مقدمه چینی زیاد بپرهیزید. توجه داشته باشید که، گوش دادن فعال نیازمند به دست آوردن مهارت بوده و به انرژی و تعهد نیازمند است. هنگام حضور در مکان های جدید، نخست به دنبال آشنایان باشید، سپس افرادی را جستجو کنیم که با آنها راحت تر می توان ارتباط برقرار کرد. فراموش نکنید که بیش از 90 درصد ارتباط به شکل غیر کلامی است تا کلامی ، پس از رفتارهای غیر کلامی، مانندد گوش دادن، نگاه کردن، استفاده از ژست ها و چهره ها، ایما و اشاره و... به خوبی استفاده کنید. برای ادامه یک ارتباط خوب، از خوب گویی و تحسین مناسب و به جا استفاده کنید. توجه داشته باشید که یکی از اصلی ترین عوامل قطع و تخریب یک ارتباط، کوچک کردن، سرزنش و توهین به دیگران است، پس به شدت از ان ها پرهیز کنید. در صورت قطع ارتباط، تنها دیگران را مقصر ندانسته و خودمان در صورت امکان برای ارتباط دوباره پیشقدم شوید. هنگام گفت و گو، از داوری درباره رفتار گوینده پرهیز نمایید خب،  استفاده از جملاتی مانند،" تقصیر خودت بوده، اگه این کار رو نمی کردی اینطور نمی شد و...."، خودداری کنید، در عوض  می توانید، از جملاتی مانند :"بهتره مساله رو یک بار دیگه مرور کنیم." و ... استفاده کنیم. با احترام گذاشتن به دیگران، احترام خود را تضمین نمایید. برای برطرف کردن کمرویی و خجالت افراطی، می توان از افراد آگاهی مانند، مشاور و یا روانشناس و.. کمک بگیرید. از افراد یا مکان هایی که در آنجا دچار مشکل می شوید، فهرستی تهیه کرده و با کمک گرفتن از مشاور،به فکر حل آنها باشیم. تلاش کنید با برقراری ارتباط خوب و موثر در خانواده، الگوی مناسبی برای دیگر اعضا باشید. در روبرو شدن با نظر مخالف دیگران، بهتر است با پذیرش آن به عنوان یک دیدگاه متفاوت، در تقویت رابطه بین فردی خود تلاش نمایید. در زمانهای عدم امکان ارتباط حضوری، از دیگر ابزارهای ارتباطی مانند تلفن، ایمیل، پیام کوتاه و... استفاده کنید. افرادی را که در برقراری و ایجاد ارتباط دچار کاستی هستند، به کارهای گروهی مانند، ورزشی و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تشویق و راهنمایی کنید. در مکان های اجتماعی، مثل جشن ها، آیین ها و.. شرکت نمایید. با آگاهی از حقوق خود و دیگران در روابط بین فردی، از سوء استفاده های احتمالی پیشگیری کنید. توانمندی ها و مهارت های ارتباطی خود را شناخته و در عمل به کار بگیرید. اگر قصد دارید در گفتگو از شوخی استفاده کنید دقت کنید که این کا را با ظرافت انجام دهید با حفظ حرمت دیگران و متناسب با فرهنگ از این ابزار استفاده کنید. افراد خانواده و دوستان خود را با اسم کوچک و پسوندهای زیبا مانند، عزیزم، گرامی،  بانو و... صدا بزنید . شنونده خوبی برای دیگران باشید و آنها را تشویق کنید که درباره خودشان صحبت کنند. برای مثال از جملاتی مثل" نظر شما چیست؟ شما چه فکر می کنید؟ چه احساسی دارید؟" استفاده کنید.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10426
صفحات بازدید شده
323493
صفحات بازدید شده امروز
618
بازدید کنندگان امروز
134
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7609
بازدید کنندگان هفته گذشته
824
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد