• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مهارت خودآگاهی و راهکارهای تقویت آن

مهارت خودآگاهی و راهکارهای تقویت آن:

پیش از هرچیز لازم است که تعریف دقیقی ازخودآگاهی به عنوان یکی ازمهم ترین مهارت های ده گانه زندگی، داشته باشیم. خودآگاهی، به معنای، توانایی شناخت و آگاهی از احساسات و هیجانات، خصوصیات، توانایی ها و علایق، نقاط قوت و ضعف و خواسته های خودمان است. شاید، بسیاری از افراد بزرگسال را دیده باشید که وقتی در یک موقعیت و شرایط سخت، مثل مشاجره برای استفاده از جای پارک و یا خودپردازقرار می گیرند و خشمگین و عصبانی هستند به جای دفاع بالغانه از حق خود، بی اختیار گریه می کنند و اگر از آن ها سؤال کنیم که چرا گریه می کنید، بی معطلی پاسخ می دهند که غمگین و ناراحت هستم. شاید، برخی دیگر از افراد را دیده باشین که هنگام غم و ناراحتی به جای گریه کردن، شروع به دادو فریاد می کنند، برای مثال شخصی که بعد از

شنیدن خبر بیمار شدن دوست صمیمی خود شدیداً غمگین شده اما در محیط کار بدرفتاری می کند، سر فرزند خود داد می زند و یا وسایل خانه رابا سرو صدای زیاد، جا به جا می کند و اگر از او بپرسید که اتفاقی افتاده؟ احتمالاً به صراحت می گوید "عصبانی هستم"، در حالی که به درستی نمی داند، احساس ناخوشایندی که بعد از شنیدن خبر بیماری دوستش در او ایجاد شده به دلیل احساس غم است، نه خشم . یا فردی که بر اثر، مشاجره در خیابان گریه می کند نمی داند که تحت تآثیر احساس خشم قرار گرفته نه غم. تعجب نکنید، از این دست مثال ها کم نیست، در واقع افراد زیادی هستند که به درستی نمی توانند، احساسات، خود را بشناسند و بگویند، دقیقاً در حال تجربه چه احساسی در وجودشان هستند، در اصطلاح گفته می شود که این فراد از خودآگاهی کم تری برخوردار هستند، این افراد در بسیاری از مواقع از اضطراب و استرس خودشان آگاه نیستند و اگرهنگامی که دستپاچه و عجول هستند، از آن ها پرسیده شود، حالتان خوب است؟ یا می گویند خوب هستم و یا اینکه با سردرگمی می گویند" احساس بدی دارم، اما دقیقاً نمی دانم چه احساسی است". بنابراین، این افراد،  در روابط، اجتماعی و خانوادگی خود، با مشکلات زیادی مواجه می شوند و نمی توانند، روابط بین فردی مؤثری با دیگران داشته باشند. چرا که این افراد از شناخت و درک احساسات خودشان ناتوان هستند و طبیعی است که نتوانند به خوبی، احساسات یک دوست، همکار، همسر و یا حتی فرزند خود را بشناسند و درک کنند. این افراد علاوه بر شناخت ناکافی از احساساتشان، نسبت به توانایی های خودشان هم آگاهی کمی دارند، اغلب نمی داننداستعداد موسیقی دارند و یا تجارت؟، نمی دانند فرد ریسک پذیری هستند یا محتاط؟، نمی دانند می خواهند یک حقوقدان باشند یا کفاش؟ و ...آن ها تصویر واقع بینانه ای از شرایط و استعدادهای خود ندارند و حتی به درستی نمی دانند که از زندگی چه می خواهند و چه هدفی را باید دنبال کنند و همچنین به حقوق و مسئولیت های خودشان آگاه نیستند. به دلیل عدم شناخت واقع بینانه ازتوانایی ها و نقاط قوت و ضعف خودشان، اغلب بر پایه احساسات تصمیم می گیرند و به احتمال زیاد شکست های پی در پی را تجربه می کنند. افزایش مهارت خودآگاهی به کمک تمرین درون اندیشی و تفکر در مورد امور روزانه میسر است و این فرصت را به ما می دهد تا بفهمیم که چه چیزی از زندگی ارزشمند خود می خواهیم. در این مقاله بنا داریم در باره راهکارهای افزایش میزان خودآگاهی به صحبت کنیم.

راهکارهایی برای افزایش خودآگاهی:

خودآگاهی مانند هر مهارت دیگری می تواند به کمک تمرین و حوصله افزایش یابد. شاید بهتر باشد زمان خاصی را در روز به تمرین خودآگاهی اختصاص دهیم . برای این منظور بهتر است در روز فرصتی را به خودتان بدهید تا درباره رفتار و اعمالتان تفکر کنید . زمانی که فکر خود را بر روی رفتار و اعمالتان متمرکز می کنید ، این امکان را می یابید که احساسات پشت رفتارهایتان را بهتر بشناسید. یکی دیگر از روش هایی که می تواند شما را در شناخت احساساتتان یاری کند این است که پیش از انجام واکنش های هیجانی و لحظه ای ، درنگ کنید . شاید بپرسید که این کار چندان آسانی نیست و چطور می توانید این عادت مطلوب را در خودتان پرورش دهید . در پاسخ باید گفت که حق با شماست ، این روش نیازمند تمرین زیادی است و شما به مرور قادر خواهید بود از تصمیمات آنی و واکنش های هیجانی دوری کنید . برای این منظور لازم است که در موقعیت های سخت تنها لحظه ای به خودتان بگویید (( درنگ کن )) . مقاومت شما در برابر تصمیمات هیجانی  به شما کمک می کند که بالغانه تصمیم بگیرید . برای مثال تصور کنید که  فرد خشمگینی شما را با کلمات نامناسب خطاب می کند و باعث عصبانیت شما می شود ، اگر شما هم مقابله به مثل کنید ممکن است به همین ترتیب یک مساله ساده به جنجالی بزرگ تبدیل شود و انرژی و وقت شما را به هدر بدهد و یا حتی باعث بروز، آسیب های  جسمی شود. برعکس اگر در همین شرایط قبل از انجام هر واکنشی از جمله ی کاربردی(( یک لحظه درنگ کن ))، استفاده کنید ، این فرصت طلایی را خواهید داشت که متوجه شوید ، تصمیماتتان تحت تاثیر احساس خشم قرار گرفته و یا یک تصمیم سنجیده و بالغانه است؟ و به مرور می توانید علاوه بر حفظ آرامش در موقعیت های مختلف ، به انواع احساسات خود  آگاهی پیدا کنید و به شکل عقلانی و منطقی تر تصمیم گیری کنید . از تمرین ذهن آگاهی استفاده کنید. این تمرین نیازمند ابزار پیچیده ای نیست ، شما می توانید با یک تکه، شکلات و یا یک فنجان چای و یا هر موقعیت دیگری مثل گرفتن یک دوش آب گرم  و یا خواندن صفحاتی از یک کتاب مورد علاقه ، این تمرین را انجام دهید ، کافی است در هنگام خوردن تکه شکلات به طور کامل تمام حواستان را به طعم ، بو و رنگ شکلات متوجه کنید و کودکانه از نوش جان کردن آن لذت ببرید و یا هنگامی که زیر دوش حمام هستید توجه خودتان را متوجه قطرات آب گرمی کنید که به آرامی عضلاتتان را گرم می کند و باعث آرامش بدنتان می شود ، این تمرینات توانایی تمرکز بر زمان حال را در شما تقویت می کند . هم‌چنین می توانید  دفترچه یادداشتی داشته باشید و احساساتتان را نام گذاری و طبقه بندی کنید، ارزیابی کنید که  کدام یک از احساساتتان برای شما کارساز است و کدام یک مخرب و آسیب زننده است . بنابراین تلاش کنید ، رفتارهایی را در پیش گیرید که در شما احساسات مطلوب و مثبت ایجاد کند. به علاوه میتوانید  از یک فرد قابل اعتماد و صمیمی بخواهید که صادقانه شما را توصیف کند ، فراموش نکنید دیگران میتوانند مانند، یک آیینه ، رفتار و احساساتمان را به ما نشان دهند. و در آخر اینکه می توانید با مراجعه به یک مشاور متخصص و با استفاده از ابزارهایی مانند آزمون و تست های شخصیت شناسی از نقاط قوت و توانایی های خودتان آگاه شوید و در نهایت آگاهانه به رشد استعدادهای خود بپردازید .

 


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10425
صفحات بازدید شده
323438
صفحات بازدید شده امروز
563
بازدید کنندگان امروز
129
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7554
بازدید کنندگان هفته گذشته
823
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد