• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مهارت حل مسئله و تقویت مهارت

مهارت حل مسئله و راهکارهای تقویت این مهارت

یکی از وجوهی که افراد را از نظر سلامت روان، در وضعیت مطلوبی قرار می دهد، داشتن مهارت حل مسئله است. این توانایی فرد را قادر می کند تا به طور مؤثرتری، مسائل زندگی را حل کند. چرا که ما هر روز،  با مسائل گوناگونی مواجه می شویم که برخی از آن ها ساد ه و برخی دیگر پیچیده  ترهستند، داشتن، مهارت حل مسئله،  این توانایی را به ما می دهد که با توجه به تجربه های عملی و توانمندی های ذهنی خود بتوانیم در جهت حل مسئله و به نتیجه دلخواه دست یابیم و در صورتی که مسائل زندگی ما حل نشده باقی بمانند، باعث ایجاد استرس و فشار روانی زیادی در ما می شوند، که در نهایت ممکن است به آسیب های شدید روانی و جسمی منجر شود. بنابراین ضروری به نظر می رسد که، هرچه بیشتر، توانایی حل مسئله را در خودمان، تقویت

کنیم. این مهارت شامل مراحل زیر است:شناسایی یا طرح مسئله:زمانی که فکر و ذهن و یا احساس یکفرد با مسئله یا مشکلی رو به رو می شود، لازم است که به درستی مسئله را برای خودش طرح کند.

جمع آوری اطلاعات: برای مشخص شدن دقیق مسئله یا مشکل انجام می شود. برای حل مسئله نیازمند آگاهی و اطلاعات کافی از مسئله هستیم، برای کسب این اطلاعات می توانیم، از راه گفت و گو با دیگران به خصوص افراد متخصص، تجربه های قبلی، کتاب ها، اینترنت و دیگر منابع رسانه ای و اطلاعاتی به دست آورد، نکته مهم در جمع آوری اطلاعات این است که افراد از منابع  و افراد معتبر استفاده کنند، چرا که هراندازه، اطلاعات دقیق تر و مناسب تر باشند، فرد برای رسیدن به "حل مسئله" موفق تر خواهد بود.

تعریف دقیق مسئله: شخص با بررسی اطلاعات جمع آوری شده و دسته بندی مسایلی که از آن مشکل به وجود آمده اند، به ریشه و ماهیت و علت مسئله پی می برد. دقت داشته باشید که تعریف دقیق مسئله، تعیین کننده، رسیدن راه حل ها به حل مسئله است. به عبارت دیگر اگر می خواهیم که، مسئله ما، پس از طی کردن مراحل حل مسئله به نتیجه دلخواه دست یابد، لازم است که تعریف دقیقی ازمسئله داشته باشیم. برای مثال فرد گمان می کند که همسرش به او بی اعتنایی می کند و به همین دلیل هیجانات منفی زیادی را تجربه می کند. در این جا لازم است که فرد به درستی مسئله پیش آمده را برای خودش  تعریف، کند که در اینجا مسئله (ناراحتی فرد به دلیل بی اعتنایی همسرش)،می باشد.

یافتن و تولید راه حل های گوناگون : پس از روشن شدن مسئله و علت و ماهیت آن وکسب اطلاعات لازم ، نوبت به طرح راه حل می رسد، بهتر است راه حل ها از همفکری با افراد شایسته به دست بیاید، برای خلق و یافتن راه حل از بارش فکری استفاده کنید، می توانید یک کاغذ بردارید و هر راه حلی را  که به ذهن خودتان و یا مشورت دهنده تان می رسد ، یادداشت کنید. هدف در این مرحله تنها پیدا کردن راه حل های گوناگون است، نه این که کدام یک از راه حل های انتخاب شده بهتر و قابل قبول تر است. پس تلاش کنید  که به، همه راه حل های موجود فکر کنید و راه حلی را از قلم نیندازید.

بررسی راه حل های گوناگون و برگزیدن بهترین راه حل: در این مرحله نوبت به ارزیابی راه حل هاست هر یک از راه حل های یادداشت شده را با شماره ارزش گذاری کنید و سعی کنید که به شکل منطقی و با در نظر گرفتن سود و زیان یک  راه حل و  اینکه، کدامیک از راه حل ها کارایی بهتر و قابلیت اجرایی بیشتری دارد و به نوعی زودتر و بهتر می تواند مسئله و را حل نماید، آن ها را ارزش گذاری کنید. هدف در این مرحله برخلاف مرحله قبلی، قضاوت و داوری است و به بررسی کیفیت و محتوای راه حل های، ارایه شده می پردازد، راه حل های نادرست را حذف و بهترین راه حل ارایه شده را انتخاب کنید.

اجرا: پس از  انتخاب، بهترین راه حل ونوبت به اجرای آن می رسد.

 

راهکارهای تقویت مهارت حل مسئله

کمک کنیم تا خود و دیگران به کسب این مهارت در زندگی بیشتر احساس نیاز کنیم. به ویژگی های شخصیتی، احساسی و رفتاری خود و دیگران توجه ویژه داشته باشیم. به شرایط زمان و مکان توجه داشته باشیم که آیا برای بیان آن مسئله آماده است یا خیر؟ از راه همدلی با دیگران می توانیم آنها را در حل مسئله کمک کنیم بدون آنکه در آنان مقاومت ایجاد نماییم. برای حل مسئله ضروری است اطلاعات دقیق و لازم را ازمنابع مطمئن به دست آوریم. با ایجاد باور و نگرش مثبت می توان در حل مسئله گام های موثرتری برداشت. اگر کسی برای حل مسئله ای از ما کمک خواست، فوری راه حل ارایه ندهیم، بلکه نخست از او بپرسیم: خودت چه راه حل هایی به ذهنت می رسد؟ و سپس وی را در مسیر حل مسئله راهنمایی کنیم. از طرح مسئله یا مشکل از سوی فرزندان یا دوستان و نزدیکان استقبال نماییم. از به کار بردن جمله هایی مانند: "مشکل خودت است!" یا "به من ربطی ندارد!" و... بپرهیزیم. بدانیم که همیشه اولین، کوتاه ترین یا سریع ترین راه حل، بهترین راه حل نیست و نیاز به بررسی بیشتر و دقیق تری دارد. در رو به رو شدن با انبوهی از مسایل به هم تنیده، تلاش کنیم آنها را از نظر اهمیت اولویت بندی کنیماگر راه حلی را انتخاب کردیم ولی به نتیجه نرسیدیم، ناامید نشده و به دنبال راه حل های دیگری باشیم؛ چرا که شکست یک راه حل، پایان همه راه حل ها نیست. اگر اجازه دهیم کودکان پاسخ پرسش هایشان را خودشان کشف کنند، در سنین بالاتر توانایی حل مسئله بیشتری خواهند داشت. از مسخره کردن راه حل های اولیه در کودکان به شدت دوری کنیم، چرا که در بهترین حالت اگر از پرورش این مهارت در آن ها جلوگیری نکند، به دست آوردن، این توانایی، را در آنها به تاخیر می اندازد.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10425
صفحات بازدید شده
323446
صفحات بازدید شده امروز
571
بازدید کنندگان امروز
129
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7562
بازدید کنندگان هفته گذشته
823
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد