• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مهارت تفکر نوآورانه (خلاق) و راهکارهای تقویت این مهارت

مهارت تفکر نوآورانه (خلاق) و راهکارهای تقویت این مهارت:

 حتما، در زندگی خود با افراد نوآور و خلاق برخورد کرده اید، افرادی که راهکار و راه حل های متفاوت و گوناگونی برای حل یک مسآله ارائه می دهند و به نظر می رسد که فکرشان هرگز در برابر حل مسآله و مشکلات متوقف نمی شود، تفکرات و ایده های این افراد، اغلب ما را به وجد می آورند.، ما از، وجود افراد خلاق لذت می بریم و  آن ها را، افرادی جذاب می دانیم. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم همه، ما دوست داریم که از این نوع تفکر نوآورانه برخوردارباشیم. تصور بسیاری از افراد این است که این ویژگی، ذاتی  است، و افراد خلاق و یا غیر خلاق متولد می شوند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید که خودتان را از داشتن تفکرخلاقانه بی بهره می دانید ، بهتر است که این مقاله را از دست ندهید. پیش از هرچیز بهتر است نگاهی به تعریف تفکرنوآورانه(خلاق)

 بیندازیم و با ویژگی های افراد خلاق بیشتر آشنا شویم: تفکر خلاق یکی از مهارت های دهگانه ،زندگی است.  در این مهارت، فرد با استفاده، از ترکیب مهارت های حل مساله و تصمیم گیری، از اندیشه ها یا روابط نو برخوردار شده و توانایی کشف و برگزیدن راه حل های تازه را پیدا می کند. لازمه تفکر خلاق این است که مغز ما میان ایده هایی که در حالت عادی رابطه ای میانشان برقرار نیست رابطه برقرار کند و تقریبا همه انسان ها  با این ویژگی به دنیا می آیند. بنابراین ادعای این که من از تولد فرد خلاقی نبودم قابل پذیرش نیست. تفکر خلاق مانند هر مهارت دیگری قابل کسب و پرورش است. افرادی که مهارت تفکر نوآورانه را در خود پرورش داده اند دارای ، ویژگی ها زیر،هستند:

ویژگی های افراد خلاق:  1- راه هایی را جست و جو می کنند که از راه آن بتوانند اندیشه خود را به سوی ایده های نو و تازه هدایت نمایند2- . به همه جنبه های یک موضوع و مساله توجه دارند .3- در حل مساله تمرکز حواس بیشتری از خود نشان می دهند. 4- به راه حل هایی می اندیشند که ممکن است از دید دیگران اهمیت چندانی نداشته باشد. 5-  از ربط دادن ایده ها و تجربه های گوناگون، نتایج تازه ای می گیرند.6-  اندیشه ها و باورهای خود را به راحتی مطرح می کنند و از رو به رو شدن با باورهای گوناگون استقبال می نمایند 8- برای حل کردن مسایل و دشواری ها، راه های گوناگون را بررسی و تا رسیدن به نتیجه های دلخواه تلاش می کنند .9- خود را محدود به دیدگاه های دیگران نمی کنند و اغلب چهاچوب های رایج را می شکنند.  10- همواره کنجکاو بوده و در جست و جوی دانسته های نو هستند. 11-  از قدرت تصویرسازی ذهنی بالایی برخوردارند، تا اندازه ای که به اندیشه های خود واقعیت می بخشند.  12- مثبت نگر و پرانرژی هستند. به طور معمول برای هر پرسشی آمادگی ارایه پاسخ های گوناگون دارند. 13-  پرسش ها و پاسخ های غیر عادی و عجیب و غریب در آنها بیشتر دیده می شود. خواهید دید که با تمرین و پرورش هریک از ویژگی های ذکر شده قادر خواهید بود که این مهارت را در خودتان رشد دهید.

راهکارهای تقویت تفکرخلاق:1- دانسته ها و تجربه های خود را در موقعیت های گوناگون گسترش دهی و به دنبال کشف و کسب اطلاعات باشیم. 2-  از دیگران به ویژه کودکان سوال هایی را بپرسیم که پاسخ های گوناگون داشته باشد3. -  اگر پرسش های غیر معمولی از سوی دیگران مطرح می شود، تلاش کنیم تا با همکاری خودشان پاسخ های تازه و نو را کشف کنیم. 4- رفتارها و الگوهای افراد نوآور را سرمشق زندگی خود قرار دهیم. 5- یکی از روش های بسیار مفید برای تقویت خلاقیت استفاده از تکنیک بارش فکری است، اجازه دهید هرفکر و  راه حلی فارق ازاینکه چقد ر،می تواند خنده دار و یا پخته به نظر برسد به ذهن خودتان و یا دیگران خطور کند و بدون قضاوت، همه فکر و ایده ها  رایادداشت کنید. 6- تصورهای ذهنی خود و دیگران را تقویت کنیم، زیرا تصویرسازی کمک می کند تا دانسته ها در حافظه بلند مدت بیشتر ذخیره شوند. 7- در نوشتن داستان یا کشیدن نقاشی و... به جای استفاده از نمونه(مدل)، از طرح های نوآور ذهن خود استفاده کنیم. 8- آنچه را که می بینیم، می خوانیم و می شنویم، مهمترین نکته های آن را یادداشت نماییم.9- دفترچه یادداشت کوچک داشته باشید و هرجا و هر زمان، هر اندیشه تازه ای که به ذهنتا ن می رسد، بنویسید. 10- اندیشه های خود را بر روی کاغذ بیاوریم. 11-  اجازه دهیم دیگران هر پرسشی را از ما بپرسند و پرسش های آنان را جدی بگیریم با این کارهوشمندانه،  ذهن خود را باز نگه می داریم تا با جنبه هایی دیگری از ایده که  ممکن است، از نظر شما پنهان مانده باشد، آشنا شوید. 12-  بازی های فکری، ساخت چیزها با گل، مجسمه سازی، داستان نویسی و... موجب شکوفایی ذهن و نوآوری می گردند، سعی کنید از یک شی کوچک استفاده های گوناگون داشته باشید و کاردستی های متفاوت خلق کنید.  13- طرح پرسش های باز و تکمیل جمله ها و داستان های ناتمام می تواند تخیل افراد را فعال کند. 14-  نوآوری و تخیل را باور داشته باشیم تا زمینه بروز فعالیت های نوآورانه در ما فراهم شود.15-  تلاش کنیم پاسخ های ما در برابر پرسش ها دیگران به گونه ای باشد که آنها را به پرسش های تازه تری راهنمایی کنیم. 16- فرصت نوآوری را در خانواده، مدرسه و محل کار به دیگران بدهیم.17-  از موقعیت هایی مانند مسافرت، بازدید از موزه ها، رفتن به مکان های تفریحی و فرهنگی جهت آموزش تفکر نوآور استفاده کنیم. 18- احساس امنیت، شادی و آرامش، را به دیگران هدیه بدهیم. هوش، استعداد، مهارت و تلاش جدی، بخشی از عوامل رشد نوآوری است، ولی ضروری است به ایجاد انگیزه نیز توجه ویژه ای داشته باشیم. 19-  توانایی های دیگران را بپذیریم و باور داشته باشیم که هر فرد موجودی منحصر به فرد است و شبیه و مانند ندارد. 20- هنگامی که کار و اندیشه تازه و و نوآورانه ای را از دیگران دیدیم، با تشویق، خوشحالی و شادی خود را ابراز کنیم.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10425
صفحات بازدید شده
323434
صفحات بازدید شده امروز
559
بازدید کنندگان امروز
129
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7550
بازدید کنندگان هفته گذشته
823
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد