• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مهارت تصمیم گیری و راهکارهای تقویت این مهارت

مهارت تصمیم گیری و راهکارهای تقویت این مهارت

ما انسان ها همیشه مجبور به انتخاب و تصمیم گیری، هستیم، از تصمیمات ساده مثل انتخاب نوع لباس و  خوراک و ...  تا تصمیمات پیچیده و مهم تر، مانند انتخاب شغل،  انتخاب همسر،  انتخاب محل زندگی و ... ، ما در برخورد با مسائل ساده، مثل خرید یک روسری، می توانیم بدون دغدغه تصمیم گیری کنیم و یا تصمیم میگیریم درس بخوانیم چون داشتن تحصیلات را بیش از نداشتن آن خوشایند و مطلوب می دانیم، اما همیشه انتخاب های ما انتخاب بین یک موضوع خوشایند و ناخوشایند نیست که به راحتی بتوانیم گزینه ناخوشایند را کنار بگذاریم و با خیال راحت تصمیم بگیریم. فرض کنید که در شهری که زندگی می کنید درآمد متوسطی دارید  و در کنار همسرتان که او هم شاغل است، زندگی رضایتمندانه ای را، تجربه می کنید، در همین زمان از طرف رئیس اداره به

شما یک موقعیت کاری پردرآمدتر که همیشه در انتظارش بودید و در شهری که بیش تر دوس دارید، پیشنهاد می شود. شما این موضوع را با همسرتان در میان می گذارید و با مخالفت او رو به رو می شوید، چرا که با مهاجرت به شهر دیگر،  موقعیت کاری همسرتان به خطر می افتاد و حتی ممکن است اختلافات زناشویی در زندگیتان ایجاد شود، می بینید که در این شرایط دل کندن از موقعیتی که همیشه به دنبالش بودید از یک طرف و نارضایتی همسر واحتمال ایجاد اختلاف در زندگی زناشویتان از طرف دیگر، تصمیم گیری را برایتان بسیار دشوار می کند.  تصمیم گیری هایی از این دست در زندگی روزمره همه افراد به وفور وجود دارد، تصمیم گیری بین ماندن و یا رفتن؟ واکنش نشان دادن و یا  ندادن؟ در رابطه با فردی که به او علاقه مندید اما به ضرر شماست بودن یا نبودن؟ و .. در واقع در هنگام  تصمیم گیری،  بر سر مسائل مهم زندگی، فکر کردن به پیامدهای یک تصمیم، ترس از پشیمان شدن یا انتخاب  نادرست، می‌تواند آنقدر فکر شما را مشغول کند که دچار اضطراب شوید و قدرت تصمیم‌گیری‌تان را از دست بدهید.  و یا به خاطر دوری از فشار روانی تصمیم گیری و ترس از انتخاب اشتباه به یکباره همه چیز را رها کنید و اجازه دهید تا شرایط زندگی برایتان دست به انتخاب بزند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد در تصمیم گیری هایشان  شکست را تجربه می کنند، در واقع واقعیت زندگی این است، که ، تسلیم شدن در برابر تصمیمات کوچک و بزرگ زندگی، راه حل مناسبی نیست، بنابراین، برای آنکه بتوانیم بدون تحمل اضطراب بیش اندازه و یا فرار از انتخاب های  نادرست، در زندگی تصمیمات و گزینه های درست تر را انتخاب کنیم لازم است تا مهارت تصمیم گیری را کسب کرده و در وجودمان پرورش دهیم، تا به این ترتیب بتوانیم بهترین تصمیمات را در همه مراحل و موقعیت های حساس، زندگی بگیریم و  یک زندگی  سالم ،موفق و شاد را تجربه کنیم. برای این که بتوانیم، به درستی تصمیم بگیریم لازم است تا با مراحل یک تصمیم گیری درست آشنا شویم. گام اول  مشخص کردن موضوع :  موضوع را مشخص کرده و در زمان هایی که فرصت لازم وجود دارد، با یادداشت کردن موضوع اصلی و تقسیم کردن به اجزای تشکیل دهنده آن، به بررسی دقیق تر می پردازیم.  گام دوم جمع آوری اطلاعات لازم: همه راه حل های موجود را، چه خوب و چه بد، از راه بارش فکر جمع آوری و یادداشت می کنیم و هر یک را ارزش گذاری کرده یا نمره می دهیم. بررسی پیامدهای مثبت و منفی هر انتخاب:  این مرحله نقش مهمی را در داشتن تصمیم گیری درست بازی می کند، تلاش  کنید تا با استفاده از فکر کردن وکمک گرفتن از تجربه خودتان  و دیگران، پیامدهای مثبت و منفی هر یک از انتخاب ها را در مقابل هر گزینه بنویسید. اجرای تصمیمگیری: بهترین راه حل بررسی شده از میان انتخاب های پیشین را به مرحله اجرا گذاشته و تصمیم خود را عملی کنید . ارزشیابی تصمیمات: تصمیم گرفته شده را پس از اجرا، ارزیابی کنید. دستیابی به نتایج مثبت نشان دهنده درست و موفقیت آمیز بودن تصمیم گیری است، ولی اگر به نتایج مورد نظر دست نیافتید، راه حل های پیشین را دوباره بررسی کنید تا تصمیم مناسب تری بگیرید. هدف گذاری در تصمیم گیری، مقدمه تصمیم گیری است. افرادی که هدف های کوتاه مدت و بلند مدت خود را در همه جنبه های زندگی مشخص کرده اند، آسان تر و مناسب تر تصمیم می گیرند.

راهکارهای تقویت مهارت تصمیم گیری: 1- مشورت: بسیار، مهم است که در در تصمیم گیری با افراد آگاه و باتجربه در مورد موضوعتان، مشورت کنید، در این راستا مشاوران و متخصصان می توانند نقش مؤثری در یاری رساندن به شما داشته باشند. 2- تصمیم گروهی: اگرنتیجه تصمیمتان تمامی اعضای خانواده و یا یک گروه را درگیر می کند و به آن ها مرتبط است ، بهتر است، دیدگاه و نظرات همه افراد گروه یا خانواده را نیز بپرسید. 3- پرورش مهارت خودآگاهی: هرچقدر میزان خودآگاهی و مهارت خودآگاهی بیشتری داشته باشید، اعتماد به نفستان بیشتر می شود و  سهم بیشتری در تصمیم گیری مسائل مهم زندگیتان خواهید داشت، و اجازه نمی دهید تا افراد دیگر و یا شرایط زندگی برایتان تصمیم بگیرد. 4- پرورش مهارت کنترل هیجانات: پرورش مهارت، مدیریت و کنترل هیجان ها هم یکی از پیش زمینه های انتخاب و تصمیم گیری درست است.چرا که هر اندازه قدرت مدیریت هیجان های آنی و شدید خود را داشته باشیم، تصمیم گیری  ما عقلانی و منطقی تر، خواهد شد.5- مسئولیت پذیر باشید: دانستن این مسآله بسیار مهم است که هریک از انتخاب های ما دارای پیامدهای مثبت و منفی است، و لازم است که مسئولیت این پیامدها را بر عهده بگیریم. به همین دلیل لازم است که، پیش از تصمیم گیری، به دقت جنبه های مثبت و منفی موضوع را بررسی کنیم. 6- مثبت اندیش باشید: در کنار شناخت دقیقی که از گزینه های پیش رویتان دارید، همواره تلاش کنید مثبت اندیش باشید، چرا که نگاه مثبت شما، آرامش را در وجودتان افزایش می دهد وسبب می شود که تصمیم های درست تر و منطقی تری بگیرید. 7- تشویق :شهامت تصمیم گیری را در خود و دیگران با تشویق به جا و منطقی، تقویت کنید. 8- مطالعه:  از،مطالعه زندگی نامه افرادی موفقی که از پس، تصمیم گیری های مهم، زندگیشان، بخوبی برآمده اند، غافل نشوید، چرا که بررسی آن ها می تواند ،زمینه تصمیم گیری های مناسب تر را در ما ایجاد، کند.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10425
صفحات بازدید شده
323454
صفحات بازدید شده امروز
579
بازدید کنندگان امروز
129
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7570
بازدید کنندگان هفته گذشته
823
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد