• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کودک آزاری جنسی و افزایش آگاهی والدین در مراقبت جنسی از کودکان

کودک آزاری جنسی و افزایش آگاهی والدین در مراقبت جنسی از کودکان

یکی از مسائل نگران کننده در میان والدین و مربیان، مسأله، آزار و سوء استفاده های جنسی از کودکان است، پیش از هرچیز ضروری به نظر می رسد که تعریف دقیقی از کودک آزاری جنسی داشته باشیم، از نظر سازمان جهانی بهداشت، کودک آزاری جنسی، به هر نوع فعالیتی، گفته می شود که کودک را درگیر فعالیت جنسی کند و در نهایت باعث ارضا جنسی فرد آزارگر شود که می تواند شامل مواردی از قبیل ، تحمیل رفتارهای جنسی برکودک، لمس کردن، بوسیدن و نوازش کردن و یا حتی وادار کردن کودک به دیدن روابط جنسی دو فرد بزرگسال یا نشان دادن عکس از افراد برهنه به کودک و همچنین اجبار کودک به برهنه شدن و عکس گرفتن از بدن او باشد. این رفتارها باعث سوءاستفاده و آزارجنسی کودکان می شود که متاسفانه تنها از طرف افراد بزرگسال

شاهد این آزار نیستیم ، گاهی نوجوانان هم می توانند با به اشتراک گذاشتن دانسته های جنسی خود با کودک و ترغیب او به انجام اعمال و گفتار جنسی، از او سواستفادهای جنسی برده و آثار روانی و جسمی نامطلوبی برکودکان بگذارند. بر همین اساس لازم است که آگاهی لازم به والدین داده شود تا بتوانند با آموزش درست و به هنگام درباره مسائل جنسی، مانع از بروز چنین آسیب هایی بر روان و جسم کودکشان شوند. در زیر به برخی از اصول مهمی که لازم است ،والدین رعایت کنند تا بتوانند آموزش و مراقبت جنسی مطلوبی از فرزندانشان به عمل بیاورند ذکر شده است. متأسفانه، برخی از والدین،معتقد هستند که ضرورتی برای آشنایی کودک با مسائل جنسی وجود ندارد و از صحبت کردن و همین طور آموزش دادن مسائل مربوط به مراقبت جنسی از فرزندانشان خودداری می کنند. در پاسخ به این نگاه لازم است به والدین یادآوری کنیم که بی توجهی به آگاه ساختن و آموزش فرزندانتان می تواند، عواقب جبران ناپذیر و خطرناکی به همراه داشته باشد. کودکان ما از زمان تولد نیازمند آموزش هستند و همان طور که نیازمند تربیت های اخلاقی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی هستن، لازم است که درچهارچوب صحیح و اصولی آموزش های جنسی لازم را از والدین خود دریافت کنند، چرا که اگر کودک شما براساس کنجکاوی و یا به هر دلیل دیگری خودسرانه در معرض اطلاعات جنسی نامناسب، قرار بگیرد، ممکن است تمایلات جنسی در او  زودتر از سن طبیعی بیدار شده و دچار بلوغ زودرس شود.

نکاتی درباره، نوع رابطه والدین با یکدیگر

 در نظر داشته باشید که اگر والدین، در نوع رابطه و برخوردهای خودشان با یکدیگر، حدو مرز قائل نباشند و در حضور کودکشان، رفتارهای انجام دهند که کنجکاوی جنسی او را برانگیخته کنند، امکان آموزش جنسی درست به کودکشان را از دست خواهند داد و او را نا خواسته در معرض آسیب روانی قرار می دهند. در همین راستا لازم است که والدین مراقب رفتارو گفتار و شوخی های خود، در حضور فرزندانشان باشند و نکات اخلاقی را رعایت کنند. همچنان، لازم است که والدین به نوع پوشش و آرایش خود دقت کافی داشته باشند، لباس پدر و مادر نباید به شکلی باشد که اندام های جنسی آن ها را نشان دهد، به ویژه در حضور فرزندان با جنس مخالف، از پوشیدن لباس های تنگ و کوتاه و آرایش های غلیظ خودداری کنید. بهتر است از حدود 6 ماهگی اتاق خواب کودک را جدا کنید و او را در اتاقی قرار دهید که به راحتی صدای گریه کودک از آن قابل شنیدن باشد و بتوانید به سرعت به نیازهایش رسیدگی کنید. در سنین بالاتر حتما به کودکتان یاد بدهید که هیچ گاه بدون در زدن و اجازه گرفتن وارد اتاق والدین نشود.

نکات مهی در باره نوع رابطه والدین با فرزندان

علاوه براینکه والدین باید مراقب، نوع رابطه سان، با یکدیگر،در حضور فرزندان باشند، لازم است که نکاتی را در نوع رابطه خود با فرزندانشان رعایت کنند. یکی از این موارد مهم نحوه شستشو و پوشاندن لباس به فرزندان است. توجه کنید که شستشوی کودک به گونه ای نباشد که نواحی جنسی او بویژه آلت تناسلی کودک تحریک شود. لباسی که بر تن کودک می کنید متناسب با فصل مناسب وتا حد امکان پوشیده باشد. حتماً از سه سالگی به بعد کودک با والد جنس موافق خودش حمام کند و اگر به هر دلیل این شرایط امکان پذیر نیست، در صورتی یک کودک پسر می تواند با مادرش حمام برود که مادر لباس کامل برتن داشته باشد و یا یک کودک دختر درصورتی می تواند با پدرش به حمام کند که پدربه طور کامل لباس پوشیده باشد. والدین نباید در حضور فرزند جنس مخالفشان لباس های خود را عوض کنند. مسأله دیگر رعایت نکاتی در رابطه با نوازش کودکان است. درست است که یکی از راههای اصلی ابراز علاقه والدین به فرزندانشان نوازش کردن است، اما باید مراقب باشید که هیچگاه نوازش نباید در نواحی دستگاه تناسلی و مناطقی که به عنوان نواحی جنسی محسوب می شود باشد. پس از رعایت این نکات می توانید به عنوان یک والد آگاه و مراقب، به فرزندتان، آموزش های لازم جنسی را بدهید. یکی از آموزش های بسیار، بسیار مهم در مراقبت جنسی مسأله، حرمت تن و آگاه کردن فرزندتان درباره دستکاری و لمس است. از همان سنین پایین و در حدود چهار سالگی، نواحی خصوصی بدن کودک را به او آموزش دهید و به او بگویید، چه کسانی می توانند به آن نواحی دست بزنند. باید از آن ها بخواهید که در صورت لمس این نواحی خصوصی، توسط افراد دیگر، فوراً به والدینشان اطلاع بدهند و از بیان کردن این موضوع برای  والدینشان،نترسند.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10426
صفحات بازدید شده
323522
صفحات بازدید شده امروز
647
بازدید کنندگان امروز
136
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7638
بازدید کنندگان هفته گذشته
824
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد