• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اضطراب جدایی کودک و راه های مقابله با آن

اضطراب جدایی کودک و راه های مقابله با آن

بسیاری از والدین از وابستگی شدید کودکشان به آن ها شکایت دارند. به طور مثال کودکی هر بار از رفتن به مدرسه امتناع می کند و حتی گاهی از اضطراب شدید ناشی از جداشدن از مادر و یا والدینش در هنگام رفتن به محیط های نا آشنا مثل مهد و مدرسه، دچار دل درد و حالت تهوع می شود. لازم است که والدین بدانند که این حالت وابستگی شدید، در کودکان زیر یکسال کاملاً طبیعی است و نشان می دهد که کودک، تفاوت بین والدین، به ویژه مادر خود را با افراد غریبه تشخیص می دهد، اما این وابستگی شدید کودک به والدین، پس از دو سال و نیم، رفته رفته کم می شود و نهایتاً کودک به هنگام ورود به مهد و دبستان اضطراب کم و موقتی را تجربه می کند که پس از آشنا شدن با محیط جدید از بین می رود. اما اگر کودک در این سنین رفتن به دبستان همچنان، مانند

یکسالگی به هنگام دور شدن از والدین خود و ورود به محیط های ناآشنا ترس و اضطراب بالایی نشان می دهد،  به این معناست که کودک دچار عدم احساس ایمنی و اضطراب جدایی است. این کودکان به شدت با دور شدن از والدین خود آشفته می شوند، این کودکان تصور می کنند که وقتی، مادر و والدین آن ها دور می شوند، اتفاق بدی برای والدینشان می افتد، مثلاً مادرشان می میرد و یا گم می شود این کودکان اغلب کابوس هایی در مورد گم شدن و مرگ مادر و والدینشان می بینند.

عوامل ایجاد کننده اضطراب جدایی:

اضطراب جدایی اغلب پس از شرایط استرس زا به خصوص نبود، یکی از والدین در کودکی ایجاد می شود. مثلاً مادری که قهر می کند و برای مدت طولانی از خانه می رود و یا مادر یا پدری که از هم جدا شده باشند و همچنان بیمار بودن یکی از آن ها و دور بودن طولانی مدت او می تواند زمینه ساز اضطراب جدایی در فرزندان شود. به علاوه گاهی محافظت افراطی والدین از کودک نیز می تواند سبب ایجاد این اضطراب شود. مادری که فرزند خود را در کنار خود نگه می دارد، اجازه تجربه محیط های جدید را به او نمی دهد و باعث می شود که کودک نتواند، اضطراب طبیعی ایجاد شده ، در هنگام قرار گرفتن در مکان های جدیدی مثل مدرسه و مهد، را تحمل کند و از محیط های جدید، دور شود. ادامه این وضع می تواند، باعث منزوی شدن کودک شود مثلا نوجوانی که به دلیل داشتن اضطراب جدایی، هرگز در اردوهای علمی مدرسه و ... شرکت نمی کند. و یا موجب اختلال در تمرکز کودکان شود، مثلاً کودک 8 ساله ای که در مدرسه به دلیل دوری از مادر و احساس اضطراب و عدم امن بودن، نمی تواند، توجه کافی به معلم و درس داشته باشد. بنابراین لازم است که والدین با آگاهی از عوامل ایجاد کننده این اضطراب، برای پیشگیری و یا حل این مسأله هرچه زودتر اقدام کنند، چرا که این عدم تمرکز و انزوا در بزرگسالی نیز می تواند، مشکلات شغلی بسیاری بوجود آورد.

راهکارهای برای والدین:

در مواردی که کودک، از دوری والدین به ویژه مادر، در محیط های جدید مثل مهد و مدرسه و ...دچار اضطراب شدید می شود. توصیه می شود که والد روزهای اول تا آشنا شدن فرزندشان به محیط، صبوری کنند و در کنارشان باشند. گاهی جملاتی از مربیان مهد و مدرسه می شنویم، که به مادران توصیه می کنند که از محیط دور شوند تا فرزندشان به دوری آن ها عادت کند. در حالی که تأکید مشاوران و روانشناسان بر این است که، از چنین عملی بپرهیزند، چرا که به یکباره دور شدن، تنها اوضاع را بدتر می کند. در این شرایط نه تنها لازم است که مادر چند روز اول مهد و  مدرسه و... در کنار او باشد، بلکه بهتر است که کنار او روی نیمکت بنشیند و در محیط منزل از خوبی های لذت بخش محیط جدید برای کودک، بگوید مثلاً اینکه دوست پیدا می کند یا سواددار می شود و می تواند کتاب بخواند ..... پس از گذشت چند روز می تواند با کمی فاصله از او و در نیمکت دیگری بنشیند، بعد از اینکه کودک این مرحله را با اضطراب کم تری سپری کرد، در مرحله بعد لازم است که مادر در طول کلاس رفت و آمد کوتاهی به کلاس داشته باشد. و پس از عادت کردن کودک در روزهای بعد مدت زمان پیش چشم نبودنش را در حد ساعت طولانی کند.هنگامی که کودک به این شرایط نیز عادت کرد و مضطرب نشد، مشکل حل شده و کودک می تواند بدون وابستگی و اضطراب و ترس جدایی از مادرش در محیط های جدید بماند. توجه به این نکته ضروری است که گرچه، ممکن است این روش تا حدزیادی ساده به نظر برسد، اما لازم است که مسیر حل این مشکل به شکل اصولی و با راهنمایی های دقیق و منظم یک مشاور و یا روانشناس کودک انجام شود.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10426
صفحات بازدید شده
323509
صفحات بازدید شده امروز
634
بازدید کنندگان امروز
136
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7625
بازدید کنندگان هفته گذشته
824
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد