• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ویژگی های مادران آسیب رسان (سمی)

ویژگی های مادران آسیب رسان (سمی)

امروزه به روشنی مشخص شده که میزان سالم بودن روابط انسانی ما، در بزرگسالی، تا حد بسیار زیادی برگرفته از الگوهای ارتباطی ما با والدین و مراقبین اولیه زندگی ما، مانند، مادر، پدر، خواهر، برادرو ... است، که در این میان، رابطه با مادر از اهمیت ویژه ای برخورداراست، به طوریکه تصویر ما از خود، نوع نگاه ما به دیگران و جهانی که در آن زندگی می کنیم به شدت، از نوع رابطه ما با مادر، تأثیر می پذیرد و نوع ارتباط ناسالم با مادر می تواند مانعی بر سر راه رشد و بالندگی افراد در زندگی باشد. لازم به ذکر است که رابطه ناسالم و یا به عبارتی  رابطه، مسموم مادر- دختر، رایج تر از رابطه مسموم مادر- پسر است. بنابراین، اگر در رابطه خود با جهان مشکل دارید، بد نیست که، نگاهی موشکافانه و دقیق به رابطه خودتان با مادرتان بیاندازید. پیش از

هرچیز بهتر است که به برخی ویژگی و رفتارهای این دسته از مادران و احساساتی که در پس رفتار مادران سمی در فرزندان ایجاد می شود، بپردازیم، تا بتوانیم تشخیص بهتری درباره، نوع رابطه خود با مادرمان داشته باشیم، برای این منظور پیشنهاد می کنیم که این مقاله را از دست ندهید.از آشکارترین ویژگی های این مادران می توان به موارد زیر اشاره کرد. انتقاد دائمی: این دسته از مادران یک ایده آل گرای محض هستند ، هیچ چیز برایشان کافی نیست و کم پیش می آید که چیزی با چهارچوب و استاندارهایشان مطابقت بکند. کودکان این مادران اغلب با جملاتی مثل " تو تنبل هستی"، " توبی مسئولیت هستی" و ... آشنا هستند و به همین دلیل در کودکی با وجو تلاش هایی که می کردند، هرگز احساس خوبی نسبت به خود نداشتند.کنترل افراطی و دائم: کنترل شدید و دائم، یکی از ویژگی های آشکار و بارز این دسته از مادران است، چون از همه چیز انتقاد می کنند، تمایل زیادی به کنترل محیط اطراف و فرزندان خود دارند. آن ها دائم برای کودکانشان تصمیم می گیرند که چه رفتاری داشته باشند، چه چیزی بخورند، چه چیزی بپوشند و به کجا بروند، این مادران تا بزرگسالی هم برای فرزندانشان تعیین تکلیف می کنند و اصلا مهم نیست که تا چه اندازه فرد دانایی باشند، آن ها اصرار دارند مثل یک مشاور و روانشناس متخصص، در تمام مسائل و جنبه های مختلف زندگی فرزندشان نظر بدهند. سوءاستفاده گر: این مادران با ایجاد احساس گناه، در فرزندان از آن ها سوء استفاده می کنند و آنقدر استادانه در فرزندانشان احساس منفی ایجاد می کنند که گاهی میل به نبودن و نیستی را در آن ها تقویت می کنند. این مادران اغلب کاری می کنند تا فرزندان بابت رفتارهای بدخود احساس شرمندگی کرده و برای راضی کردن مادر، دست به انجام هر کاری بزنند. آن ها با جملاتی مثل " من به خاطر تو، زندگی با پدرت را تحمل کردم" و ... فرزندش را مسئول مشکلات و شکست های خودش در زندگی می داند و ماهرانه با دست گذاشتن روی نقاط، ضعف فرزندان، با احساسات آن ها بازی می کنند. خشم منفعلانه: یکی دیگر از ویژگی مادران سمی خشم منفعلانه است، به این معنا که او با مسئول دانستن فرزندان در مشکلات خودش، نسبت به آن ها احساس خشم می کند ، اما، آن را به شکل کلامی و یا فیزیکی بیان نمی کند، در عوض سعی می کند در برخی رفتارها مثل نادیده گرفتن فرزند و یا حرف نزدن با او و... از برقراری، صمیمیت عاطفی با او خودداری کند. نادیده گرفتن مرزهای شخصی:  این مادران، به حریم شخصی و مرزهای فرزندان خود بی توجه هستند. برای مثال، بی اجازه سراغ وسائل شخصی فرزندشان می روند، ایمیل هایش را چک می کنند و یا هرزمان که بخواهند، وارد اتاق او می شوند. آن ها اغلب بدون اجازه فرزندان، درباره رفتار و یا موضوعات مربوط به فرزند خود، با دیگران صحبت می کنند.

مادران سمی باعث بروز چه احساساتی در ما می شوند؟ در صورت داشتن مادر سمی احساس می کنیم که هیچ وقت به قدر کافی خوب نیستیم. برای دوست داشتن و پذیرفته شدن تمایل به ضعیف بودن پیدا می کنیم. احساس می کنیم، که در وجودمان مشکلی هست، احساس بی ارزشی و نداشتن کنترل می کنیم، اغلب فرزندان، با مادران سمی، هیچ گاه خودواقعیشان را نشان نمی دهند تا دیگران را تهدید نکنند، نسبت به بدرفتاری های دیگران تحمل بالایی دارند و نسبت به احساسات دیگران توجه زیادی از خود نشان می دهند. لازم به ذکر است داشتن یک یا دو مورد، از ویژگی های بالا به معنای این نیست، که حتماً، رابطه شما و مادرتان ناسالم است، ممکن است، بسیاری از والدین به طور طبیعی حدقل یک یا چند ویژگی را دارا باشند، که اغلب آسیب زننده نیست، اما اگر یک مادر دو یا چند ویژگی را دائماً و به شکل متناوب از خود نشان می دهد و در شما احساس غم و اضطراب و یا حتی افسردگی ایجاد می کند، می توان گفت که در یک رابطه مسموم، مادر- فرزندی، گیر افتاده اید. بنابراین برای رفع این مسآله نیاز دارید که روی احساسات خود و احساسات منفی خود نسبت به مادرتان کار کنید. احساس منفی شما قابل درک است، اما دقت کنید، که بخشی از وجود شما، همچنان، مادرتان را دوست دارد و داشتن حس منفی نسبت به او، در شما ایجاد احساس ناامنی و بیچارگی و ناتوانی، می کند. پیشنهاد می کنیم که به یک مشاور و یا روانشناس مراجعه کنید واجازه بدهید که یک فرد متخصص شما را در این مسیر همراهی کند.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10426
صفحات بازدید شده
323503
صفحات بازدید شده امروز
628
بازدید کنندگان امروز
135
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7619
بازدید کنندگان هفته گذشته
824
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد