• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مهارت هاي جرات مندي و توانايي نه گفتن

مهارت هاي جرات مندي و توانايي نه گفتن:

بسیاری از ما می دانیم که عدم توانایی در گفتن نه، چه آسیب و مشکلاتی را برای افراد به وجود آورده است. چه، بسیار کودکان، نوجوانان و جوانایی که به دلیل شرم، کمرویی، خجالت و ناتوانی در عدم ابراز جرآتمندانه نظرات خود و ناتوانی در نه گفتن، مورد سوء استفاده و آسیب های جدی همچون اعتیاد، آزار و اذیت های جنسی و تجاوز قرار گرفتند. در همین راستا بنا داریم  در این نوشته برای پیشگیری از بروز چنین خطراتی به آموزش مهارت های ارتباطی جرآتمندی، بویژه مهارت نه گفتن بپردازیم. آموختن فنونی مانند نه گفتن قاطعانه، cd خش دار، فن قاطعیت پیش رونده، خلع سلاح، فن عوض کردن بحث و ترک موقعیت  از فنون بسیار اساسی مهم در مهارت های ارتباطی هستند که با به کارگیری درست آن ها می توانیم خود ، کودکان و نوجوانان خود  را

در مقابل خطرات، محفاظت کنیم. برای روشن­تر شدن نیاز به آموزش و کسب مهارت ها در حوزه ارتباطات بین فردی مثالی می­زنیم، فرض کنیم، یکی از دوستان صمیمی ما، از ما می­خواهد که همراه او به خرید برویم و اصرار بسیار زیادی می­کند، در حالی که فردا یک امتحان بسیار مهم و سرنوشت­ساز داریم، اگر خواسته اش را رد کنیم ممکن است از ما دلگیر شود و اگر به آن تن بدهیم قطعاً متضرر خواهیم شد. چه باید بکنیم؟ در این مواقع لازم است، که با استفاده درست از کلمات و جملات و بدون ایجاد حس منفی، در خودمان،از رد  کردن درخواست دیگران جرآتمندانه رفتار کنیم. و با بکارگیری درست کلمات و جملات، و به شیوه ای ماهرانه و بدون ایجاد کدورت، رفتار کنیم، این جملات راهگشا شامل سه بخش است: بخش اول شامل همدلی، بخش دوم بیان دلایل و بخش سوم در برگیرنده بیان موضوع به شکل قاطعانه. در این مثال پاسخ جرآتمندانه و نه گفتن در قالب سه عبارت، به شکل زیر، می­تواند باشد:  

" می­دانم شاید در مواقعی که مجبور، باشیم به تنهایی به خرید برویم، در ما حس ناخوشایندی ایجاد شود (همدلی) ، اما به دلیل آنکه فردا، امتحان مهم و سرنوشت سازی دارم(بیان دلایل) ، متآسفانه نمی­توانم تو را برای خرید همراهی کنم (بیان موضوع به شکل قاطعانه)". می توانیم با تمرین بسیار و آموختن این فنون و به کار بردن آن در موقعیت های زندگی خود مانند مدرسه، باشگاه، جمع دوستان، رستوران و مهمانی ها، مهارت نه گفتن قاطعانه، را در خودمان تقویت کنیم. بسیاری از مشاوران و متخصصین می توانند به ما در کسب مهارت های ارتباطی، کمک کنند. اما شاید بد نباشد که از یک دوست بخواهید که به شما،  در تمرین این مهارت ها کمک کند. مثلا در جایگاه فردی قرار بگیرد ومدام از شما، درخواستهای نامعقول کند. برای روشن تر شدن مطلب مثال دیگری می زنیم. نوجوانی را در نظر بگیرید، که همکلاسی هایش از او می خواهند که به آن ها تقلب برساند. در این مواقع که نوجوان می­خواهد، بدون تجربه احساسات منفی و ترس از ناراحت شدن آن ها و با گفتن نه به شکل قاطعانه، خود را از درخواست آن ها خلاص کند، نیازمند یادگیری مهارت های پیشرفته دیگری، به نام،cd خش داراست است. شاید برایتان سوال باشد که منظور از cd خش دار چیست؟ در توضیح آن باید گفت همچنان که گاهی یک cd خش دار در دستگاه پخش گیر می کند و مدام کلمات خاصی ، پشت هم از دستگاه تکرار می شود، لازم که ماهم در موقعیت های خاص مانند همان cd خش دار رفتار کنیم. در این راستا، لازم است که در برابر هر بار خواسته غیر عقلانی همکلاسان و یا همسالانش، قاطعانه، کلمه نه را تکرار کنیم، درست شبیه یک CD خش دار که روی یک کلمه گیر کرده است، از دوستتان بخواهید که،در جایگاه وسوسه کننده، قرار بگیرد و هر بار با شدت بیشتری خواسته خود را مطرح ­کند و شما تلاش کنید که با نه گفتن قاطعانه، خود را از شر وسوسه های پی در پی احتمالی خلاص کنید،  بدون آنکه بعد از رفتار قاطعانه احساس ناخوشایندی را تجربه کنید. روش بعدی روش قاطعیت پیشرونده است که در زیر به آن اشاره می کنیم.

فن قاطعیت پیش­رونده

نوجوانی را در نطر بگیریم که،: از کمرویی خود شکایت می­کند و اخیراً،  هر روز توسط هم­کلاسی و یا دوستان خود به کشیدن سیگار و یا قلیان دعوت می­شود و پس از هر بار رد کردن درخواستشان حس شرم، خجالت و ناراحتی در او ایجاد می­شود. در این موقعیت، نوجوان باید ازفن، قاطعیت پیشرونده استفاده کند. یعنی علاوه بر نه گفتن در مقابل هر درخواست یا پیشنهاد، تن صدا و و لحنش هم بالا رفته و شدت بگیرد. در این روش لازم است بدانیم که چه طور در برابر تکرار خواسته­های غیرعقلانی افراد دیگر، علاوه بر نه گفتن، تن صدای خود را بالاتر برده و محکم­تر مخالفت خود را نشان دهیم و چگونه ابزار زبان بدن خود مانند حرکات دست و.. را با تصمیمات قاطعانه خودمان، هماهنگ کنیم.

فن خلع سلاح:

در این روش کافی است، که در مقابل اتهامات تحریک­آمیز افراد دیگر مانند این­که "تو ترسو هستی که سیگار نمی­کشی و یا بی­عرضه­ای" با خونسردی و بی تفاوتی اتهامات را پذیرفته و آن­ها را خلع سلاح کنیم. مانند این ­که" بله اگر سیگار نکشیدن دلیل بر ترسو بودن است من ترسو و بی عرضه ام". به ادامه بحث پایان دهد فن عوض کردن بحث:

یکی دیگر از روش های مقابله با درخواست های غیرعقلانی، عوض کردن بحث است. در این روش،می آموزیم که چه طور بحث را به نفع خود عوض کرده و در زمین بازی، افراد وسوسه کننده، بازی نکنیم. مثلا نوجوانی که در جمع دوستان قرار بر کشیدن قلیان گذاشته اند و می خواهند به او هم اصرار کنند، می تواند، موضوع بحث قلیان را به بحث دیگری مانند، یافتن یک، بازی جدید و سرگرم کننده و یا مربی کاراته جدید فلان باشگاه و ....عوض کند. اما اگر موثر واقع نشد بهتر است که موقعیت را ترک کند. فن ترک موقعیت برای برخی از موقعیت ها بسیار ضروری و لازم است. تا این جا در باره جرآت ورزی و روش هایی که می توان برای مقابله با درخواست های آسیب زا و غیر عقلانی دیگران در پیش گرفت صحبت کردیم. اما یک سوال مطرح می شود که آیا همیشه باید قاطعانه عمل کرد ؟؟ آیا همیشه رفتار جرآتمندانه ما را در مقابل آسیب و خطرات محافظت می کند؟ . برای مثال، تصور کنید ، فردی با تهدید و حالت غیر عاادی به ما نزدیک می­شود و با سلاحی مانند چاقو و... قصد گلاویز شدن و یا اخاذی از ما را دارد. آیا ماندن در موقعیت خطرناک توصیف شده و داشتن رفتار قاطعانه، عاقلانه است؟ این جاست که فن ترک موقعیت، روش مورد تآکید و توصیه مشاورین است.در این مواقع بهتر است به جای چالش و رفتارهای قاطعانه محیط و موقعیت را ترک کنیم و شاید مجبور باشیم در صورت اخاذی پول و یا اشیائی را به فرد اخاذ بدهیم تا مانع از بروز آسیب های عمیق تر شویم. به کارگیری این فنون اگرچه ساده به نظر می­آید اما می­تواند با تمرین و ممارست و همچنین هدایت مشاورین، به عادت های کارآمد و راهگشا، جهت برقراری ارتباط مؤثر و قاطعانه تبدیل شده و افراد را از آسیب های جدی محافظت کند.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10426
صفحات بازدید شده
323500
صفحات بازدید شده امروز
625
بازدید کنندگان امروز
135
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7616
بازدید کنندگان هفته گذشته
824
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد