• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

رویارویی با مرگ همسر

چگونگی رویارویی با مرگ همسر

بدون شک ازدست دادن همسر یکی از سخت ترین مراحل در زندگی هر فردی است و تجربه مرگ همسر می تواند باعث مشکلات شدید روحی مثل افسردگی، اضطراب و ... شود. بنابراین آگاهی از روش هایی که بتواند به این گونه افراد کمک کند تا به کمک آن بتوانند پس از مرگ همسر،............ خودشان را پیدا کرده و کمتر آسیب ببینند، کاملا ضروری به نظر می رسد. وقتی همسر شما فوت می کند، همه دنیای شما تغییر می کند، شما عزادار می شوید و غم و اندوه زیادی وجودتان را پر می کند که می تواند با شوک و ترس همراه باشد. بویژه این شرایط برای همسران جوان که قصد داشتند برنامه و اهداف دور و درازی را با همسر خود عملی کنند، بار این غم را سنگین تر می کند. حتی ممکن است در هنگام مرگ همسر احساس گناه کنید، از اینکه زنده اید و نفس می

کشید، و یا ممکن است از همسرتان عصبانی باشید که چرا شما را ترک کرده. همه این احساسات طبیعی است و در افراد مختلف می تواند احساسات متفاوتی بعد از مرگ همسر بوجود بیاید و قانون خاصی برای نحوه ابراز این احساسات وجود ندارد. اما چیزی که مسلم است، این است که با گذشت زمان درد سوگواریتان برای همسر کاهش می یابد و روزهای بد می گذرد. شما باید بپذیرید و باور کنید که روزهای بد و تلخ وجود دارند. پس به این شکل احساس بهتری خواهید کرد. اما متاسفانه مدت سوگواری برای بعضی افراد بسیار طولانی می شود. مثلا خانواده ای را در نظر بگیرید که تا یک سال پس از فوت شوهر هر هفته در خانه جمع می شوند و شبیه روزهای اول مرگ همسر عزاداری و شیون می کنند و یا به تنهایی تا سال ها خود را عذاب می دهند و اجازه نمی دهند که احساسات خوب را تجربه کنند. ادامه دادن این وضعیت می تواند آسیب های زیادی به همراه داشته باشد و نشانه افسردگی و اضطراب جدی باشد. در صورتی که غم و اندوه ادامه زندگی عادی شما را با مشکل مواجه کرده، حتما از یک مشاور یا روانشناش کمک بگیرید و علاوه بر آن حمایت خانواده و دوستان دلسوز هم می تواند در این مسأله مفید واقع شود و کمک کند که روی پاهای خود بایستید و زندگیتان را دوباره بسازید.

برای پاسخ به این پرسش که در این شرایط چه نکاتی را باید رعایت کنید، می توان گفت:

  1. با یک مشاور و یا درمانگر به طور منظم درباره غم و اندوهتان گفتگو داشته باشید. این کار باعث می شود که بهتر بتوانید مرگ همسرتان را بپذیرید و به مرور به زندگی عادی برگشته و زندگی جدیدی را آغاز کنید.
  2. از گروه های حمایتی شهرتان کمک بگیرید. این گروه ها می تواند از افراد متخصص تشکیل شده باشد که به افراد اندوهگین و داغدار کمک می کند تا غم و اندوه خود را مدیریت کنند. برای دسترسی به این گرو های حمایتی می توانید از گروه های مذهبی، بیمارستان های محلی، خانه های سالمندان و یا پزشک خود مشورت بگیرید.
  3. مراقب سلامت خود باشید. شاید به این مسأله بی توجه باشید که استرس فوت همسر و اندوه آن به راحتی می تواند علاوه بر تأثیر منفی بر روحیه شما، بر جسمتان نیز اثر منفی گذاشته و شما را بیمار کند. پس به خودتان برسید، غذای مفید و کامل بخورید، ورزش کنید، حتما خواب کافی و به موقع داشته باشید.
  4. سعی کنید چند مورد از فعالیت هایی را که پیش از  فوت همسر، در زندگی انجام می دادید و از انجام آنها لذت می بردید انجام دهید مثل رفتن به سینما، پیاده روی، گوش دادن به یک موسیقی خوب و یا خواندن یک کتاب.
  5. تصمیمات مهم زندگیتان مثل فروش خانه، جابجایی منزل، ترک شغل و ... را به تأخیر بیندازید و در زمان غم و اندوه تصمیمات بزرگ و جدی نگیرید.
  6. پیشنهادهای کمک و همراهی را از دوستان و خانواده خود بپذیرید و حتما با دوستان و خانواده به ضیافت های دسته جمعی بروید. این برایتان خوب است.
  7. به مکان های مذهبی بروید تا در آنجا حال و هوای معنوی پیدا کنید. دعا کردن، هم صحبتی با افراد با ایمان، خواندن قرآن و حدیث می تواند به شما آرامش دهد.

به یاد داشته باشید که فرزندانتان هم مانند شما غمگین هستند و طول خواهد کشید تا همه تمام اعضای  خانواده بتوانند بدون حضور همسرتان زندگی را   دوباره، سامان بدهندکنند، پس به زمان نیاز دارید. و در آخر اینکه بدانید که هرچند همسرتان حضور فیزیکی ندارد ولی خاطرات خوب او همیشه با شما همراه است. پس به جای غم و اندوه دوباره به آغوش گرم خانواده برگردید و خانه و خانواده را دور هم جمع کنید و با عشق و شادی زندگی کنید.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10423
صفحات بازدید شده
323404
صفحات بازدید شده امروز
529
بازدید کنندگان امروز
126
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7520
بازدید کنندگان هفته گذشته
820
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد