• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

راهکارهایی برای رسیدن به احساس شادمانی

راهکارهایی برای رسیدن به احساس شادمانی

مغز ما دائماً در حال تجربه، احساسات منفی و مثبت است که هریک هیجاناتی را در ما ایجاد می کنند و به تناسب نوع احساسات،در جسم ما واکنش های فیزیولوژیکی پدید می آید. به طور مثال هنگامی که احساس نگرانی داریم، هیجان ترس، را تجربه می کنیم و بدن ما با آزادکردن، کورتیزول باعث افزایش اضطراب ، در ما می شود. طیف احساسات ما دامنه وسیعی از احساسات ما را شامل می شود، که به طورکلی می توانیم آن ها را به دو دسته احساسات مطلوب و خوشایند و احساسات منفی و ناخوشایند تقسیم بندی کنیم. این احساست می توانند، هفت هیجان اصلی، شادی،غم، خشم،ترس، تعجب، تحقیر و انزجار را درما ایجادکنند. طبیعی است که ذهن ما از احساسات و هیجانات منفی دوری کند و مدام در پی به دست آوردن احساس خوشایندی مانند، شادی و رضایت 

باشد. در اینجا یک سؤال اساسی مطرح می شود و آن این است که چرا با وجود همه تلاش های انسان برای جستجوی لحظه به لحظه شادمانی، تعداد کمی از افراد به آن دست می یابند؟ شاید مبالغه و اغراق نباشد اگر بگوییم ، احساس شادی یک اکسیر درونی است که هیچ فردی حاضر نمی شود، لحظه ای از آن را با گرانبهاترین ثروت ها عوض کند. بنابراین در این مقاله به دنبال آن هستیم تا راهکارهایی برای شادی و شادمان بودن معرفی کنیم، اما لازم است پیش از پرداختن به راهکارها، تعریف دقیقی از احساس شادی داشته باشیم. هرچند احساس شادی می تواند از نظر افراد مختلف، متفاوت باشه، برای مثال، برای فردی رسیدن به، موفقیت در تحصیل و کار و ازدواج  و برای فرد دیگری لذت بردن از روابط عاطفی و جنسی و ... باشد، اما به طور کلی، می توانیم شادی را احساس مطلوبی که در لحظه از آن لذت می بریم و رضایت داریم، تعریف کنیم. احساس شادی در ما هیجانات مطلوبی مثل، خوش بینی نسبت به آینده، ایمان و امید، ایجاد می کند. اگر هنگامی که به گذشته نگاه می کنیم، احساساتی، مانند، غرور و رضایت و آرامش در ما شکل می گیرد، و اگر در هر لحظه از زمانمان به درستی استفاده می کنید و خرسند هستید، به این معناست که ما فرد شادی هستیم و با شادمانی زندگی می کنیم. بعد از دانستن دقیق معنای شادی، لازم است موانع شاد بودن را بشناسیم و بفهمیم چه عواملی در افراد،احساسات منفی، مثل یأس، غم و ناامیدی ایجاد می کند. بسیاری از افراد از داشته ها و نداشته های خود، ارزیابی و قضاوت درستی ندارند، مدام در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستند و دلیل شکست و ناکامی هایشان را به درستی نمی دانند. درواقع همین عوامل باعث می شود که شادی را تجربه نکنند، اگرشما از آن دسته افرادی هستید که هرگز داشته هایتان را به خوبی نمی بینید و یا مدام خودتان را در مقایسه با دیگران تحقیر می کنید و منتقد خودتان هستید و دلیل شکست و ناکامی هایتان را به جای نداشتن تلاش کافی، مدام  به ناتوانایی و نداشتن استعداد و دنیای بی رحم و انصاف نسبت می دهید، باید گفت که برای رسیدن به شادی راه نسبتاً، طولانی در پیش دارید. اما نگران نباشید، تا همین مرحله، گام های خوبی برداشته اید، هرچند راه رسیدن به شادی چندان هموار نیست، اما امکان پذیر است، پس نا امید نشوید و ادامه مقاله را از دست ندهید.

راهکارهایی برای داشتن احساس شادی و شاد زیستن

شکرگزاری: فراموش نکنید که شکر گذاری به آن معناست که شما داشته هایتان را به خوبی درک کرده اید و آن ها را اظهار می کنید، همین امر باعث می شود تا عادلاته تر به خودتان و داشته هایتان، نگاه کنید و احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. بد نیست بدانید، حتی مطالعات علمی هم نشان داده اند که شکرگزاری روش مناسبی، برای افزایش احساس رضایت و کاهش احساسات منفی مانند غم و افسردگی است. علاوه برشکرگذاری، قدردانی در روابط انسانی هم، باعث بهبود پیوندهای اجتماعی و عاطفی شده و نهایتاً باعث احساس رضایت و شادی می شود. پس تمرین شکرگزاری را به خاطر بسپارید. کیفیت و کمیت روابط اجتماعی خود را بالا ببرید: انسان ها همواره به یکدیگر نیازمند هستند، حدود 80 درصد اوقات بیداری، هر فردی با خانواده، همکاران و سایر افراد سپری می شود و مطالعات نشان داده که خلق، ما به شکل ناهشیار و غیرارادی تحت تأثیر دیگران و محیط  اطرافمان است. پس تلاش کنید که روابط اجتماعی خود را با افراد شاد و سالم افزایش دهید. باخودتان مهربان باشید: نسبت به خودتان و دیگران مهربان باشید، به جای انتقاد و سرزنش و غر زدن به جان خودتان و دیگران، بپذیرید که هیچ انسانی نیست که مرتکب اشتباه نشود. در عوض او را نوازش کنید وصحبت کردن در مورد خودتان و دیگران از کلمات محترمانه و محبت آمیز استفاده کنید،اصلاً، بد نیست گه گاهی برای خودتان کادو بخرید. بالغانه برخورد کنید: در برخورد با مشکلات و مسائل به جای، پیدا کردن مقصر، بر روی راه حل مناسب حل مسأله متمرکز شوید و همه تلاشتان را به وقت عمل انجام دهید. به علایقتان بپردازید: بسیاری از افراد تکه های وجودشان را گم می کنند و با گذشت زمان فراموش می کنند که می توانستند یک آشپز، نقاش، نجارخوب و... باشند. یادتان باشد اگر هنر، خلاقیت و استعدادی و یا حتی، ویژگی رفتاری خوبی دارید، در حد خودتان آن را شکوفا کنید در غیر از این صورت بخش هایی از وجود تان، از کار می افتد و کمتر احساس رضایت و شادکامی خواهید داشت. شاید بپرسید، ممکن است، برای انجام این کار وقت کافی نداشته باشید که در پاسخ لازم است یادآورشویم، اصلاً، لازم نیست تمام وقتتان را صرف فعالیت های، مورد علاقه خود کنید، قرار نیست یک سرآشپز ماهر و یا ونگوگ باشید. کافی است زمان کوتاهی وقت اختصاص دهید، اما خواهید دید، احساس شادی و نتیجه خوشایند آن می تواند سال ها ذخیره روانی تان را تآمین کرده و شما را اغنا و ارضا کند. یکی دیگر از شاهراه های رسیدن به شادمانی، زندگی کردن در لحظه است، برای این منظور لازم است که از تمام لحظه و دقایق عمرتان به درستی استفاده کنید و در لحظه از کارتان لذت ببرید، از حسرت نسبت به گذشته و اضطراب نسبت به اتفاقات آینده دست بردارید،اگر درحال نوشیدن یک فنجان دمنوش هستید، لطفا در چند دقیقه نوشیدن فنجانتان، تنها، روی طعم و بوی دمنوش متمرکز شوید و آن را  تماماً حس کنید، نفس عمیق بکشید و به خودتان اجازه لذت بردن بدهید و بعد ازچند دقیقه، لذت بردن از حال و لحظه، با آرامش بیشتر می توانید،به سراغ حل مسائل زندگی بروید.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10423
صفحات بازدید شده
323403
صفحات بازدید شده امروز
528
بازدید کنندگان امروز
126
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7519
بازدید کنندگان هفته گذشته
820
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد