• 09901867040
  • 09901867030
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

راهکارهایی برای درمان اختلال افسردگی فصلی(اختلال عاطفی فصلی SAD)

راهکارهایی برای درمان اختلال افسردگی فصلی(اختلال عاطفی فصلی SAD)

بسیاری از افراد با ورود به روزهای اواخر پاییز و زمستان و همزمان با کوتاه شدن روزها، به شکل مکرر، دچار افسردگی می شوند و به تدریج با ورود به فصل بهار، علائم آن ها بهبود می یابد، به همین دلیل این نوع افسردگی را افسردگی فصلی می نامند. مطالعات نشان داده که سن و جنس و موقعیت جغرافیایی، در بروز افسردگی فصلی تأثیرگذار هستند به طوریکه زنان بیشتر از مردان آن را تجربه می کنند و جوانان بیشتر در معرض خطر ابتلاء به این اختلال قرار دارند ، همچنین شیوع این افسردگی در بین افرادی که در عرض های جغرافیایی بالا و شمالی زندگی می کنند بیشتر از مناطق جنوبی است. در این نوع افسردگی، اغلب افراد، تمایل به خواب بیشتری پیدا می کنند و از این نظر می توانیم این نوع افسردگی را نوعی افسردگی غیر طبیعی بدانیم، چرا که در

افسردگی های معمول اغلب، افراد تمایل کمتری به خوردن و خوابیدن دارند. از دیگر علائم بروز افسردگی فصلی می توان به خستگی روزمره، فراموشی، اضافه وزن، کاهش میل جنسی، عدم علاقه به انجام فعالیت های روزانه، احساس پوچی و تحریک پذیری عصبی و یا کاهش اجتماعی شدن اشاره کرد. ممکن است فرد افسرده تنها چند تا از علائم بالا را داشته باشد، نه تمامی آنها را، توجه داشته باشید، اگر گمان می کنید که یک یا چند علامت از علائم ذکر شده را تجربه می کنید، فوراً به خودتان برچسب افسردگی نزنید. توجه به زمان شروع علائم که اغلب در روزهای پایانی پاییز است و زمان کاهش آن ها که با ورود به ماه های فصل بهار می باشد و همچنین وجود سابقه اختلالات خلقی در خانواده شما، برای گرفتن تشخیص افسردگی فصلی بسیار مهم و تعیین کننده است. از نگاه متخصصان علم روانشناسی و مشاوره، شروع علائم افسردگی و بهبود آن، حداقل باید در طی یک دوره دوساله اتفاق بیفتد.

راهکارهایی برای درمان

همانند بسیاری از اختلالات افسردگی، این نوع از افسردگی را هم می توان با ترکیبی از دارودرمانی، رفتار درمانی شناختی و ورزش بهبود بخشید. مؤسسه ملی  بهداشت روان، نخستین کسانی بودند که استفاده از نور را برای بهبود و کاهش علائم این افسردگی پیشنهاد دادند، همچنین دانشمندان در پژوهش های خودشان دریافتند که،انتقال دهنده عصبی سروتونین در افرادی که افسردگی فصلی را تجربه می کنند به شکل مطلوب کار نمی کند، بنابراین این نوع از افسردگی را می توان با افزایش میزان نور درمان کرد. از آنجایی که نور طبیعی و عادی برای درمان این اختلال کافی نیست. فرد می تواند در محیط درمانی با درمان نور، درمان شود. به این شکل که فرد در معرض نور منظم و روزانه یک جعبه نور قرار می گیرد که به طور مصنوعی، نور خورشید را داراست. اگر شما از افرادی هستید که در مشاوره با یک روانشناس و یا مشاور تشخیص، افسردگی فصلی گرفته اید، لازم است بدانید که ممکن است علائم افسردگی شما بعد از یکسال مجدداً برگردد، بنابراین یکی از بهترین راهکارهایی که می توانید پیش از شروع علائم داشته باشید، داشتن برنامه ریزی است. می توانید، در شهریور ماه خودتان را آماده کنید و در صورت امکان حتماً به منطقه ای آفتابی سفر کنید.


آمار بازدیدها

مجموع بازدید کنندگان
10426
صفحات بازدید شده
323519
صفحات بازدید شده امروز
644
بازدید کنندگان امروز
136
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1249
بازدیدکنندگان دیروز
187
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7635
بازدید کنندگان هفته گذشته
824
صفحه منتخب هفته پیش
کپی رایت متعلق به سایت ساحل آرامش می باشد